Monday, March 30, 2015

Save at Least $80 a Year...Grow a Beard

So I got this suggestion from a friend of mine and I wanted to look further into the prospect of saving money by growing a beard.



First of all, I myself have a beard. I am a fan of the relatively short and trimmed look, but it does venture toward Duck Dynasty messiness from time to time. Last November I decided to do No Shave November, and I have rocked the beard ever since. Here are the benefits I find to the beard other than saving money which we will get to in a moment.


1) It is low maintenance - I seriously just trim it when I get a haircut so it is the same length as the sides of my fade.

2) Weather Buffer - In the Winter it definitely helps keep the wind off of the face and really helps to keep the cheeks warm. In the Summer I was worried it was going to make me too hot because I am already warm most of the time. I found that it would not make me feel any warmer, but it did help keep my pasty cheeks not to burn. An unintentional money saver was that I did not have to use sunscreen for much of my face. Another side note is that it feels cool to swim with a beard...it just does.

3) It is in style - Whether you are a hipster, lumberjack or businessman there is a beard trend happening right now so it is time to get on board.

4) It makes me look older - I am blessed with quite the baby face and already kept some chin hair to help look more my age. Since I have grown the beard I have noticed that I do not get carded nearly as much. This is definitely a time saver.

5) It gives the wife something extra to run her hands through - Maybe I'm off point here, but I believe one of the best feelings in the world is having your wife run her fingers through your hair. Now put that hair on your face! Yes, it is that great!!!

6) Your kids will play with it - My beard has become an extra toy for my son. He can grab it with both hands and easily tell my face where to go. In addition, when he is tired he will regularly pet my beard for comfort. I can't take that away from him!

7) It make you feel more manly - It just does...no explanation needed.



Alright, enough with the fringe benefits....now on to the money savings.

I'll break down the cost by what I myself was using. These numbers would vary of course depending on a man's shaving habits.

Razor - Bic Comfort 3. I liked these because they worked well and they were cheaper than other brands. They cost  $5.08 for a four pack on Amazon and I would use 2 a month. That means that razors along were costing me $2.54 a month or around $60 a year.

Shaving Cream - I was already saving some money in shaving cream by using Mug Soap instead of traditional shaving cream. This soap costs $3.46 on Amazon right now and with regular shaving I would use about 2 a year totaling almost $7 a year.

Mug - This is like $1 at a dollar store and it is good forever. You definitely need one for your mug soap thought. I'm not going to even count this in the budget.

Brush - These again are a little pricey but they are good for life. This one is made with badger hair with is pretty stinking cool  They cost about $10, since they are good for life we will just count $1 toward our annual shaving budget.

Aftershave - I'm not into the aftershave my grandfather wore that had that horrible awesome and envious smell. I used a product to moisturize after I ran sharp metal across my fragile face skin. I really liked the Nivea one that ran about $5 a bottle and I'd use about 2 a year totaling $10 a year.

Time - This is priceless. I probably spent 5 min a morning every morning or every other day depending on how motivated I was. That's 5 more minutes of sleep or spending time with your family.

In total this adds up  to be roughly  $80 a year!!!!

CHA CHING!!!

And this is using products that are already cheaper than some that are commonly used. I never realized that it was so expensive to keep a shaved face until I went through that budget.



In order to keep that beard in order you are definitely going to want a beard trimmer like the on in the ad above (the one I own is the same brand and very similar). I have had it for almost five years and it does the trick. You can adjust the length of your beard and I get the neck area a couple of times a week with just the guard removed so it almost gets as close as an electric razor. 

How do you save money with shaving? Any beard experiences good or bad? Please leave a comment in the comment section. 

Have a great day and thanks for reading. Please make sure if you've been enjoying the blog to put your email in the right column and check us out on Facebook and Twitter!

Wednesday, March 25, 2015

Save time and money with this quick breakfast tip


An easy way to save money on breakfast is to eat pancakes/waffles instead of cereal. To make this easier you can premix multiple batches of the dry ingredients and store them in zip lock bags or mason jars in your pantry so they are ready to use in the morning. Simply leave a post-it note on the back of pantry door, a piece of masking task on the mason jar or just write on the bag stating the remaining wet ingredients to add.


 Another way to save time and money is to make a double batch and put the leftover raw batter into the refrigerator to use the next day. I even leave the scoop right in the bowl to decreased dishes. Just don't stir the batter the next day or you will end up with flat pancakes.


Another time saver: Use a griddle to make multiple pancakes at once.

Don't like pancakes or waffles? That is because you haven't tried these chocolate pancakes with strawberry sauce (think chocolate covered strawberries!). The strawberry sauce is really what makes them special!

We have found that our favorite pancakes are nontraditional pancakes such as our Chocolate Pancakes, Carrot Cake WafflesZucchini Pancakes and Pumpkin Pancakes.

Heart Healthy Recipe


These chocolate pancakes are great for breakfast or dessert! Click here for the recipe.





Healthy Chocolate Pancakes/Waffles with Strawberry Sauce or Chocolate Syrup
Author: Dr. Janet with modifications from Practically Frugal Family
Click here for a printer friendly PDF
Servings: 8
This chocolate pancake/waffle is great for breakfast or dessert! For breakfast I would recommend reducing the brown sugar and chocolate chips  and topping with strawberry sauce or applesauce to make it healthier. Although these pancakes have more sugar than a normal pancake I don't feel too bad eating them because I don’t use maple syrup (aka pure sugar). And for dessert pancakes, if you have a sweet tooth like me, I recommend adding a little more chocolate chips and a scoop of ice cream.
Ingredients:
Pancake/Waffle Mix:
  • 1 ½ cups whole wheat flour (healthy upgrade: replace up to ¾ cup with old fashion oats)
  • ½ tsp baking soda
  • 1 ½ cup milk, almond milk, rice milk, etc
  • ½ tsp apple cider vinegar
  • 1/3  cup unsweetened cocoa powder
  • ¼ cup semi sweet chocolate chips (⅛ cup for healthier breakfast; ⅓ cup for rich dessert option)
  • 1/3 cup brown sugar (can reduce and replace all or some with sucanat for a healthy upgrade)
  • ¼ cup oil (we use coconut oil; healthy upgrade replace with applesauce = makes a denser pancake but tends to stick to the pan more; I like the dense applesauce version the best but John likes the fluffy oil version better)
  • ½ tsp vanilla extract
  • ¼-1/2 cup boiling water (or coffee - we have not tried it but we assume it would be good!)
Strawberry Sauce (Breakfast)
  • 1lb fresh or frozen strawberries (or more)
  • 1-1.5 Tablespoons sugar of your choice
Chocolate Syrup (Dessert)
  • ¼ cup unsweetened cocoa powder
  • ¼ cup pure maple syrup
  • 1/8 cup milk, almond milk, rice milk, etc
  • ½ tsp vanilla extract
Directions:
Pancakes:
  1. In a small bowl, whisk together milk and vinegar and let mixture stand for 10 minutes.
  2. In a medium size bowl, mix together the flour and baking soda and set aside.
  3. In another small bowl, combine the cocoa powder and chocolate chips and add ¼ cup of boiling water (or coffee). Mix chocolate mixture until a smooth consistency (add more boiling water as needed).
  4. Whisk the soy milk mixture into the chocolate mixture. Whisk in the brown sugar, oil, and vanilla. Slowly, whisk in the flour mixture.
  5. Heat a large greased pan/skillet/waffle iron on medium. Cook pancakes until the pancake batter is not gooey and the both sides of the pancakes are slightly dark brown.
Strawberry Sauce:
Slice fresh strawberries into a bowl and sprinkle with sugar. Allow to rest and become juicy before serving. If using frozen strawberries, place strawberries and sugar in a blender and blend until smooth.
Chocolate Syrup:
In a small pot, whisk together cocoa powder, maple syrup, milk, and vanilla over medium until a smooth consistency. Keep the syrup warm until the pancakes are ready to be served with a drizzle of chocolate syrup!
Optional: Top with sliced strawberries and/or dust with powdered sugar for an added touch.
Dessert version: spread a layer of peanut butter on waffle, place a scoop of ice cream on top and drizzle with chocolate sauce! YUM!

Soaking version (Healthy Upgrade): Combine flour, milk, and apple cider vinegar in a large bowl and place in warm place or in oven (turned off) with oven light on for 12-24 hours. In the morning sprinkle with baking soda and gently mix. Make chocolate mixture and whisk in brown sugar, oil, vanilla. Slowly whisk into flour mixture.


PFF

Have a great day and thanks for reading. Please make sure if you've been enjoying the blog to put your email in the right column and check us out on Facebook and Twitter!

If you like what you are reading then considering reading about:

How much should you be spending on groceries





Zucchini Pancakes

Read the entire post about quick and easy breakfast tips by clicking here.

Yield: 10-12 pancakes
Click here for a printer friendly PDF


2 Tablespoons of flax meal
6 Tablespoons warm water
3 tablespoons applesauce or coconut oil
2 Tablespoons dark brown/light brown or sucanat
¼ cup almond milk
½ teaspoon vanilla extract
2 cups shredded zucchini (make sure they are non-GMO)
1 cup whole wheat flour
¼ teaspoon salt
1 teaspoon baking soda
1 teaspoon cinnamon
⅛ ground or freshly grated nutmeg
¼ cup chopped walnuts
Oil for the skillet
Optional (healthy upgrade):
1-2 Tablespoons whole flax seeds


  1. In a small bowl, combine flax meal and water and set aside.
  2. In a large bowl, combine eggs, applesauce (or oil), sugar, milk, and vanilla.
  3. Stir in zucchini into large bowl.
  4. In a small bowl, combine flour, salt, baking soda, cinnamon, and nutmeg. Stir dry ingredients into zucchini batter.
  5. Fold in flax seeds and walnuts.
  6. Heat skillet over medium heat and grease with coconut oil. Scoop ¼ cup dollops of batter into pan.
  7. Cook until bubbles appear on surface (2-3 minutes), flip and cook for another minute or two. These take longer to cook than normal pancakes because of the moist zucchini and trust me raw zucchini does not taste good!
  8. If making a lot pancakes place cooked pancakes in a pan in the oven at 200F to keep warm.

Other pancake and waffle recipes:

Healthy Chocolate Pancakes/Waffles with Strawberry Sauce or Chocolate Syrup

Read the entire post about quick and easy breakfast tips by clicking here.

Author: Dr. Janet with modifications from Practically Frugal Family
Click here for a printer friendly PDF
Servings: 8
This chocolate pancake/waffle is great for breakfast or dessert! For breakfast I would recommend reducing the brown sugar and chocolate chips  and topping with strawberry sauce or applesauce to make it healthier. Although these pancakes have more sugar than a normal pancake I don't feel too bad eating them because I don’t use maple syrup (aka pure sugar). And for dessert pancakes, if you have a sweet tooth like me, I recommend adding a little more chocolate chips and a scoop of ice cream.
Ingredients:
Pancake/Waffle Mix:
  • 1 ½ cups whole wheat flour (healthy upgrade: replace up to ¾ cup with old fashion oats)
  • ½ tsp baking soda
  • 1 ½ cup milk, almond milk, rice milk, etc
  • ½ tsp apple cider vinegar
  • 1/3  cup unsweetened cocoa powder
  • ¼ cup semi sweet chocolate chips (⅛ cup for healthier breakfast; ⅓ cup for rich dessert option)
  • 1/3 cup brown sugar (can reduce and replace all or some with sucanat for a healthy upgrade)
  • ¼ cup oil (we use coconut oil; healthy upgrade replace with applesauce = makes a denser pancake but tends to stick to the pan more; I like the dense applesauce version the best but John likes the fluffy oil version better)
  • ½ tsp vanilla extract
  • ¼-1/2 cup boiling water (or coffee - we have not tried it but we assume it would be good!)
Strawberry Sauce (Breakfast)
  • 1lb fresh or frozen strawberries (or more)
  • 1-1.5 Tablespoons sugar of your choice
Chocolate Syrup (Dessert)
  • ¼ cup unsweetened cocoa powder
  • ¼ cup pure maple syrup
  • 1/8 cup milk, almond milk, rice milk, etc
  • ½ tsp vanilla extract


Directions:
Pancakes:
  1. In a small bowl, whisk together milk and vinegar and let mixture stand for 10 minutes.
  2. In a medium size bowl, mix together the flour and baking soda and set aside.
  3. In another small bowl, combine the cocoa powder and chocolate chips and add ¼ cup of boiling water (or coffee). Mix chocolate mixture until a smooth consistency (add more boiling water as needed).
  4. Whisk the soy milk mixture into the chocolate mixture. Whisk in the brown sugar, oil, and vanilla. Slowly, whisk in the flour mixture.
  5. Heat a large greased pan/skillet/waffle iron on medium. Cook pancakes until the pancake batter is not gooey and the both sides of the pancakes are slightly dark brown.
Strawberry Sauce:
Slice fresh strawberries into a bowl and sprinkle with sugar. Allow to rest and become juicy before serving. If using frozen strawberries, place strawberries and sugar in a blender and blend until smooth.
Chocolate Syrup:
In a small pot, whisk together cocoa powder, maple syrup, milk, and vanilla over medium until a smooth consistency. Keep the syrup warm until the pancakes are ready to be served with a drizzle of chocolate syrup!
Optional: Top with sliced strawberries and/or dust with powdered sugar for an added touch.
Dessert version: spread a layer of peanut butter on waffle, place a scoop of ice cream on top and drizzle with chocolate sauce! YUM!

Soaking version (Healthy Upgrade): Combine flour, milk, and apple cider vinegar in a large bowl and place in warm place or in oven (turned off) with oven light on for 12-24 hours. In the morning sprinkle with baking soda and gently mix. Make chocolate mixture and whisk in brown sugar, oil, vanilla. Slowly whisk into flour mixture.

Other pancake and waffles recipes:
Carrot Cake Waffles
Zucchini Pancakes
Pumpkin Pancakes.

Carrot Cake Waffles

Read the entire post about quick and easy breakfast tips by clicking here.

Carrot Cake Waffles
Author: Willow Bird Baking with modifications from Practically Frugal Family
Yields: about 7 waffles (using 1/2 cup batter for each)


Click here for a printer friendly PDF

We like when our breakfast includes fruit and veggies like these pancakes that have carrot and raisins in them!


Waffle Ingredients:
2 cups whole wheat flour
1/2 teaspoon salt
2 tablespoons sugar
1 1/2 teaspoons baking soda
1 ½ teaspoon cinnamon
1 ½  teaspoon nutmeg
1 ½ teaspoon allspice or pumpkin spice
1 3/4 almond milk (combined with 2 Tablespoons white vinegar and let sit for 10 minutes.
2 eggs, separated
4 tablespoons coconut oil
1/2 teaspoon vanilla extract
1 cup raisins
1 cup walnuts, chopped
1 1/2 cup finely grated carrots
Cooking spray for waffle iron


Maple Nut Cream Cheese Spread Ingredients: (we omit because it is healthier without)
8 ounces cream cheese, softened
3-4 tablespoons maple syrup
1/8 cup chopped walnuts


Directions:
  1. Mix milk with white vinegar in a small bowl and let sit for 10 minutes.
  2. In a large bowl combine the flour, salt, sugar, spices, and baking soda.
  3. Mix together the milk and the egg yolks. Stir in the oil and vanilla. Spray the waffle iron well and preheat it. Stir the wet into the dry ingredients.
  4. Beat the egg whites in a separate bowl with a whisk or electric mixer (make sure bowl and mixer are spotlessly clean) until they hold soft peaks. Stir them gently into the batter. Add carrots, walnuts, and raisins. Stir gently to combine.
  5. Spread a ladleful or so of batter onto the waffle iron and bake until the waffle is done, usually 3 to 5 minutes, depending on your iron. Spray iron with cooking spray between waffles as needed.
  6. Optional: To make Maple Cream Cheese spread, simply combine nuts, syrup, and cream cheese and mix well. Serve waffles immediately with Maple Cream Cheese spread (which will get lovely and melty), or keep them warm for a few minutes in a low oven.

*** Waffles freeze well so you can make a big batch, allow them to cool, and freeze them for a homemade alternative to preservative-laden commercial frozen waffles.

Other pancake and waffle recipes:


Chocolate Pancakes
Zucchini Pancakes 
Pumpkin Pancakes

Thursday, March 19, 2015

Special offer at Meijer this week: $10 off $50 purchase valid 3/20-3/21 AND 10 for 10 deal!!

Quick Tip Thursday: Head to Meijer tomorrow, Friday 3/20 and Saturday, 3/21 for a special offer of $10 off a $50 purchase. Meijer recently had a problem that prevented shoppers from using their credit cards so they are giving out a coupon to ALL Meijer customers. Follow this link to sign in to M perks and redeem your coupon  http://bit.ly/1xxCg4I OR you can grab the paper coupon available in stores if you don't have an mPerks account.



It also happens to be 10 for 10 at Meijer so double savings!!!!

How much should you be spending on groceries?

There seems to be a lot of discussions about how much money someone should be spending on groceries each month. I see that question asked a lot on Facebook especially within my Catholic Momma's page. *For those that want to cut to the chase scroll to the bottom for a list of tips from these experienced Mommas on how save money on your grocery budget*


This question usually yields a lot of comments (the last one produced more than 50 comments) and the responses vary A LOT from $300-$1,200. Some factors that play into the amount is family size, diet restrictions (dairy-free, gluten-free, etc) and organic purchasing. The most popular response was $600/month for a family of 4-6 people.


A quick Google search indicated that the USDA national data calculates that for a family of four:
a thrifty food plan is $146/week
a low-cost food plan is $191/week
a moderate-cost plan is $239/week
a liberal plan is $289/week.
This data appears to agree with the Facebook poll because in a 4 week month the range this calculates to $584-$1156/month.


Another quick Google search gave me a grocery bill calculator based on our family size, gender, age, and numbers of meal eaten outside the home and it calculated our cost to be estimated $111.42 per week or estimated $482.76 per month (2 adults and a 1 year old).


People have asked me this question a lot especially now that we started blogging about frugal living. But honestly I couldn't answer the question because I didn't really know the answer.


I would guesstimate that we spend $40-60 at Costco every 1.5 weeks and $40-60 at Meijer every 1.5 weeks but we also shop monthly at a co op and I shop here and there at Aldi, online at Vitacost (use this link to get $10 FREE with their refer a friend program http://goo.gl/9GYflq) and a local health food store. But I have to admit that although we are frugal and recommend budgeting we don’t actually have a budget ourselves (shocking, I know).


We tend to live by the philosophy of “don’t buy it unless you need it” and we just try not to spend money. We know we could save more money if we made a budget and recorded what we spent but we don’t. We have found what works for us but we are also trying to improve and that is exactly what we recommend to other people.


Since people keep asking me I started to become more and more curious about how much we spend. So how much do we spend a month on groceries…
It took some work but I dug out our receipts from the last 11 months and made a spreadsheet and this is what I found out.


We spend a lot more money than I expected and our grocery bill varies A LOT each month. We spend between $129-$913/month with an average of $450 a month over 11 months. (If you look at my spreadsheet you will see that I excluded June in my average because we were on vacation for three weeks and the month we spent $913 we bought a 50 lb bag of almonds which costs over $200!)). Although this falls in the predicted range from both the USDA and grocery bill calculator I have to admit that I thought we were doing better than that.


But there are some reasons why our grocery bills are higher than one would expect even though we are frugal!
1. We buy mostly organic
2. We love to experiment and try new things (so you could argue that our grocery bill includes some of our entertainment budget)
3. We buy expensive things like nuts, quinoa, coconut oil, almond flour, beer, and wine. For example, I make our own pesto which saves us money compared to buying pre-made pesto but still pine nuts are expensive costing $25/1.5lbs. If we wanted to be completely frugal we would use a tomato based sauce instead but that is one of the reasons we named our blog practically frugal because we try to be practical with spending but we are also not completely frugal = practically frugal (get it double entendre). I also snack on almonds quite often which is more expensive than snacking on fresh fruit, veggies, popcorn, etc. (not a money saver, but an Earth saver, we like to use reusable produce bags like these http://amzn.to/1EuLnpx)
4. I make all of my own lunches so our dining-out budget is smaller.
5. We both love to eat and eat a lot! Growing up my mom always joked that my legs must be concrete bricks filled with ice cream because of how much ice cream I ate and how much in general I could eat. For breakfast I would easily eat as much as my dad (who is a hard working farmer). Luckily, I must have good metabolism because it has never caught up with me like my sisters warned me. I also notice when we are eating with friends and family that I easily eat twice as much as the other women. Another reason I know that we eat more than most families is because when we go to visit my sister who has 7 kids she will only make a 8X8 or 9X13 main dish casserole and try to feed all of us and in my head I am thinking that John and I could eat the whole 8X8 ourselves. So whenever I go visit my sister I tend be on a diet because I don’t want to eat her out of house and home. To be fair their family does snack a lot but still I know I eat A LOT. And I almost never take food home from restaurants and my co worker make fun of me because of how big my lunch pail is.


Recently, I know our grocery bill has been even higher because there have been a lot of produce sales and I have been stocking up veggies in my freezer (Click here to read about how I saved over $30 in one grocery trip by buying 8 heads of broccoli).


But like I mentioned before there are always ways to improve and other tips and tricks to try. I know we could spend less if we wanted to and it is nice to know that if something happened and we had to tighten our grocery budget we could.


Like I said in the beginning the question about how much should you be spending a month on groceries gets a lot of discussion and comments so I have composed a list of tips and tricks from the comments of others who are smarter and more experienced than me.


Tips from experienced moms on how to save money on your grocery budget (Thank you for everyone who contributed from the Catholic Momma page!)


  1. Menu planning is a must in keeping the budget down.
  2. Cook from scratch as much as possible.
  3. As much as possible, only buy sale items. Buy one or two extra of things that are on sale to build up a nice stock/pantry. (Like the time I bought 8 heads of broccoli to save money)
  4. Use a "perpetual shopping list" that you write down essentials when you only have one or two things left, ie peanut butter. That gives you a few weeks to wait for it to go on sale and buddy up a coupon or simply purchase it on a week you are under budget.
  5. Choose simple breakfasts like oatmeal or homemade yogurt
  6. Make your own yogurt (Click here to learn how)
  7. Make your own "pancake mix" and putting it in glass flour jars in the cupboard so you are not buying pancake mix.
  8. Don't buy cereals or snacky foods at all
  9. Cook with beans, dry if you can swing it, at least once a week. (Click here to learn how)Great info on where to buy, how to prepare and recipes to get more beans in your diet!!
  10. Use rice and lentils to stretch casseroles and soups. (Click here to learn how to cook lentils and click here to learn how to stretch your ground beef)
  11. Simple soups for dinners. (And serve it a lot!) (Click here for some recipes) If you don’t like soup then try serving it as a side dish to supplement your main dish.
  12. Bake a bunch of chicken, throw it in a stand up mixer (kitchen aid) to shred it. It only takes about a minute to completely shred it.
  13. Start off picking a few things you want to improve on and sticking to that.
  14. Get to know your local farmers! Buy 1/2 to 3/4 of a cow once a year. The cost of meat averages around $3.60 per pound. This includes steaks and other nice cuts.
  15. Buy cheaper cuts of good meat.
  16. Eat less meat-based meals by choosing meat-as-a-garnish meals (casseroles, soups) instead of meat-centric like roasts.
  17. Make homemade chicken stock (in slow cooker while you're at work) and use it for big pots of soup that will last for a number of meals. (Click here to learn how)
  18. Stick to water and milk and occasionally juice if it's on sale.
  19. Learn to say no to your little "helpers"
  20. Try not to take your hubby! (they always increased how much you buy!)
  21. For cheap and healthy dessert try making tapioca. You can make parfaits by layering with fruit if you have tall glasses if you want. It is made from the root of a plant so it must be healthy :) Try making a chocolate version by adding two tablespoons of cocoa.
  22. Use a CSA for produce, Big Lots for dry goods, Vitacost for specialty items and Costco for bulk.
  23. Check out Big Lots for name brand, organic dry goods, canned, pasta and cheap cereal.
  24. Be careful at Costco because it can be a real budget eater. Reconsider if you really need the crackers, popcorn, dips, and specialty drinks?  Buying the fun extras can double your bill! Be picky when you go in and stick to a budget.
  25. At Costco buy almond milk, organic eggs, tortillas, bread, tortilla chips, organic cheese, frozen veggies, frozen berries, meat, diapers, baby wipes, toilet paper, and paper towel.  
  26. At Aldi buy peanut butter, oatmeal, frozen berries for smoothies, come cheeses, canned tomatoes, canned veggies, canned fruit and the occasional potato chip or pretzel bag. (I have found oatmeal to be cheaper through my co op - Click here for my post about comparing prices which includes a printable PDF spreadsheet)
  27. At Meijer buy produce, meat, canned goods like store brand pasta sauce, refried beans, organic canned beans, bagged beans, etc.
  28. Use mperks and 10 for 10 sales at Meijer.
  29. Use Shaklee for cleaning products: one $11 bottle of Basic H concentrate makes all the degreaser, all-purpose cleaner, and glass cleaner you need for over a year. Dishwasher detergent is super effective and cheaper than Cascade, dish soap lasts forever, and so does the laundry soap. It's all non-toxic and way cheaper than the health food store stuff again.
  30. Use Norwex cloths for cleaning, so you don't need to buy household cleaners or paper towels.  
  31. Use cloth diapers, or target brand.


So now it is your turn...How are YOU doing? Keep track for a couple of months and find out. It may shock you!


PFF


Have a great day and thanks for reading. Please make sure if you've been enjoying the blog to put your email in the right column and check us out on Facebook and Twitter!


If you like what you are reading then considering reading about: